wtorek, 4 czerwca 2019

Ciekawa tematyka szkoleń/wykładów/seminariów w salach szkoleniowych w Krakowie? Lądolody

Ciekawa tematyka szkoleń w naszych salach szkoleniowych w Krakowie?

"Lądolody

W odróżnieniu od lodowców górskich lądolody zajmują ogromne powierzchnie i tworzą olbrzymie, lekko wypukłe czasze lodowe. Śnieg gromadzi się w centralnej części czaszy, a topnieje na jej obrzeżach. Lód przemieszcza się promieniście we wszystkich kierunkach od centrum lądolodu.

W plejstocenie, epoce która zakończyła się ok. 11 tys. lat temu, na Ziemi istniały ogromne lądolody. Na przykład lądolód kanadyjski obejmował znaczną część Ameryki Północnej i w czasie maksymalnego zasięgu dotarł aż do równoleżnika 40°N, a lądolód skandynawski, występujący na północy Europy - do równoleżnika 50°N.

Na Ziemi znajdują się dwa wielkie lądolody -na Antarktydzie i Grenlandii - oraz kilka mniejszych, np. w Patagonii w Ameryce Południowej.

Lądolód antarktyczny zajmuje obszar ok. 14 mln km2 i przykrywa niemal cały kontynent. Jego miąższość (grubość) dochodzi do 4,5 km. Lądolód antarktyczny skupia w sobie aż 90% światowych zasobów lodu.

Lądolód grenlandzki jest znacznie mniejszy od lądolodu antarktycznego. Zajmuje bowiem powierzchnię 1,7 mln km2, a jego maksymalna grubość dochodzi do 3,5 km. Skupia on w sobie ok. 9% światowych zasobów lodu.
Lądolód może się przemieszczać w kierunku morza. Po dotarciu do brzegu zaczyna płynąć po dnie, a następnie - w pewnej odległości od brzegu - unosić się na powierzchni wody. W taki sposób tworzy się lodowiec szelfowy zakończony stromą ścianą - barierą lodową. U czoła lodowca szelfowego fragmenty lodu odłamują się (jest to tzw. cielenie się lodowca) i przemieszczają jako góry lodowe niesione prądami morskimi ku niższym szerokościom geograficznym.

W Okolicach bieguna północnego Ocean Arktyczny pokrywają duże połacie dryfującego lodu tworzące wielki pak polarny. Grubość pokrywy lodowej waha się tam od 2 m do 5 m, natomiast jej powierzchnia zmienia się od ok. 14 mln km2 zimą do 4-5 mln km2 latem. Na obrzeżach tego ogromnego pola lodowego odbywa się stały ruch kier lodowych, który znacznie utrudnia żeglugę wzdłuż północnych wybrzeży Azji.


Źródło : Nowa Era, Oblicza Geografii

Ty też możesz zorganizować szkolenie o sugerowanej powyżej tematyce w naszych salach szkoleniowych w Krakowie. Wejdź na naszą stronę internetową po więcej szczegółów:

https://sale-szkoleniowe.eduprofit.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz